Lielai daļai no mums bailes no zobārsta radušās jau bērnībā, tādēļ mūsu bērnu zobārstniecība rūpēsies par to, lai neradītu bailes mūsu mazajiem pacientiem.
Bērniem mēs pievēršam īpašu uzmanību, kā arī veidojam atmosfēru, lai viņi pie mums justos droši. Gaidot vizīti pie bērnu zobārsta, mazie pacienti var paspēlēties speciāli ierīkotajā bērnu stūrītī, kur var zīmēt, spēlēties ar mantām un pat iejusties zobārsta lomā ar paklausīgu pacientu – rotaļu lāci.
Uzmanības novēršanai bērnu zobārsta procedūras laikā bērniem ir iespēja skatīties multfilmas.
Mūsu bērnu zobārstniecība nodrošina zobiņu aprūpi, sākot no pirmās vizītes, higiēnas, līdz pat zobu plombēšanai un piena zobu raušanai. Mazie pacienti var izvēlēties, kādas krāsas plombas viņi vēlas. Lai veicinātu bērna patiku pret zobārstiem, vienmēr bērnu zobārsts uzdāvinās, kādu mazu dāvaniņu.
Iesakām iepazīstināt bērnu ar zobārstu jau agrīnā vecumā, kad bērniņam paliek 1 gadiņš. Agrīna zobārsta apmeklējuma nozīme ir liela, jo tas palīdz novērst iespējamas zobu un mutes veselības problēmas, kā arī veicina veselīgu zobu attīstību no paša sākuma. Turklāt agrīnā pieredze ar zobārstu palīdz bērnam justies ērtāk zobārsta krēslā un veicina pozitīvu attieksmi pret mutes veselības aprūpi nākotnē.
Zobu labošana pilnā narkozē tiek izvēlēta bērniem, kuriem ir stipri bojāti zobi un ir paniskas bailes no zobārsta.
Vispirms ir nepieciešama atsevišķa konsultācija pie zobārsta un anesteziologa, kā arī jāsaņem izziņa no sava ģimenes ārsta.
Konsultācijas laikā zobārsts novērtē mutes dobuma stāvokli un nepieciešamo ārstēšanu, kā arī tiek pārrunāts, vai zobu labošana pilnā narkozē konkrētajā gadījumā tik tiešām ir nepieciešama.
Anesteziologs novērtē pacienta vispārējo veselības stāvokli, izvērtē iespējamos riskus, kā arī informē par to, kā pareizi sagatavoties zobu labošanai pilnā narkozē.
Kad zobu labošana pilnā narkozē ir pabeigta, pacients vēl kādu laiku ir miegā, un vismaz 15 minūtes pēc pamošanās bērniņš atpūšas atsevišķā telpā un pēc tam kopā ar vecākiem var doties mājās jau ar veseliem zobiņiem.
Vairāk par procesu atradīsi te.
Zobiņi jātīra divreiz dienā (pēc brokastīm un pēc vakariņām) ar vecumam atbilstošu fluorīdu saturošu zobu pastu. Līdz 3 gadu vecumam (kamēr bērns neprot izspļaut zobu pastu) zobu pastu izmanto ļoti maz – rīsa grauda lielumā. Pēc 3 gadu vecuma zobu pastas daudzums uz zobu birstes jau var atgādināt maza zirņa lielumu.
Rūpēties par bērna mutes dobuma higiēnu ir svarīgi jau no mazotnes. Tas ietekmē ne tikai mutes dobuma veselību, bet arī bērna psihoemocionālo veselību.
Veseli zobiņi ļaus bērnam netraucēti smaidīt un justies par sevi labi, kas bērnam ir svarīgi savam pašvērtējumam. Laba mutes dobuma higiēna arī ļaus izvairīties no sāpēm un zobu labošanas. Katrs piena zobiņš rezervē vietu pastāvīgam zobam, tādēļ rūpes par piena zobiem ir svarīgas arī žokļa augšanai.
Apmēram no 6 – 12 gadu vecumam veidojas īsto zobu sakodiens, tāpēc šo periodu sauc par maiņas sakodienu, kad vienlaicīgi mutē atrodas kā piena tā pastāvīgie zobi.
Kā jau visam, arī šeit ir izņēmumi. Ir bērni, kuriem pirmie piena zobi izkrīt jau 4 gadu vecumā un ir bērni, kuriem priekšzobi nomainās vien 8 gadu vecumā.
Svarīgi! Bieži tiek nepamanīta lielo zobu šķilšanās!
Ja piena zobi ir 20, tad pastāvīgie zobi ir 28 (pēdējie 4 šķiļas no 16 gadu vecuma). Te svarīgi zināt, ka pastāvīgo molāru (lielie sānu zobi) vietiņa atrodas AIZ piena zobu sakodiena, nevienam zobam neizkrītot.
Savā darbā bieži paziņoju vecākiem, ka viņu bērniem jau ir 4 pastāvīgie molāri (sestie zobi), nereti jau sabojājušies. Un vecums, kad šie zobiņi šķiļas ir ap 5-7 gadu vecumu. Sāk šķilties ar maziem pauguriņiem, līdz izliet rindas beigās skaisti milzeņi, kam jākalpo visu mūžu. Tas notiek paralēli ar priekšzobu maiņu- ap pēdējo bērndarza gadu/pirmo klasi.
Un tad sākās ilgais posms, kamēr bērnam samainās visi 20 piena zobi pret lieliem 28 pastāvīgajiem zobiem. Un arī šis laiks nedod jums iespēju atslābt- tieši pretēji.
Visi pastāvīgie zobi šķiļoties ir ļoti maz mineralizēti. Tas nozīmē, ka vecākiem ir jāuzņemas atbildība par PEDANTISKU tīrīšanu un adekvātu uzturu.