Gudrības zobi ir komplicētākie un visvairāk pētītie zobi mutes dobumā. Ne velti saka: jo mazāk gudrības zobu, jo mazāk problēmu. Gudrības zobu raušana ir mūsdienu zobārstniecības ikdiena.
Astotos zobus jeb trešos dzerokļus mēdz saukt arī par gudrības zobiem, jo to šķilšanās notiek, cilvēkam jau esot apzinātā, pieaugušā vecumā. Gudrības zobi cilvēkam šķiļas vidēji 18–25 gadus. Problēmas ar gudrības zobiem pacientiem sākas vietas trūkuma dēļ. Mainoties mūsdienu uzturam, kas kļuvis mīkstāks, gabalaināks, vieglāk sakošļājams, žokļi evolūcijas procesā sašaurinājušies. Tomēr zobu aizmetņu skaits palicis nemainīgs. Evolūcijas virzība paredz, ka astotie zobi reiz pilnībā izzudīs no cilvēku mutes dobuma.
Par katra gudrības zoba ekstrakcijas nepieciešamību spriež individuāli, izvērtējot konkrēto situāciju:
Plānojot gudrības zoba raušanu, pacientiem jārēķinās, ka būs zināmi sabiedriskās dzīves ierobežojumi dažas dienas pēc ekstrakcijas:
Trešā molāra ekstrahēšanas gadījumos komplikācijas mēdz būt 7–20% gadījumu. Gados jauniem pacientiem ekstrakcijas brūces dzīst labāk.
Zobu ekstrakcija ir zobu izņemšanas procedūra gadījumos, kad zobu nav iespējams atjaunot defektu, bojājuma vai pataloģiju dēļ. Retāk zobs tiek izņemts ortodontiskas ārstēšanas vai protezēšanas plāna ietvaros.
Tuvākās 24 stundas pēc raušanas:
Nākamajā dienā: