Bezmaksas konsultācijas pie zobu protēzista
līdz 31.12.2024!
Apines zobārstniecības klīnika ir specializējusies zobu protezēšanā. Zobu protezēšanu mūsu klīnikā veic Latvijā vieni no labākajiem sertificētajiem zobu protēzistiem, kuri savu pieredzi guvuši ne vien Latvijā, bet arī ārvalstīs – ASV, Vācijā, Itālijā, Taivānā, Dienvidkorejā un Krievijā.
Zobu protezēšanu veicam sadarbībā ar labākajām zobu laboratorijām Latvijā, kas garantē kvalitatīvu un skaistu rezultātu.
Zobu protezēšana ir zobārstniecības nozare, kas palīdz gan funkcionāli, gan estētiski atjaunot zaudētu zobu vai tā daļu.
Izņemamas zobu restaurācijas, jeb zobu plates lieto pie zobu zuduma, ja zaudēta daļa zobu kā arī pie pilnīga zobu zuduma. Izņemamās zobu protēzes lieto gadījumos, kad tās nav iespējams aizstāt ar neizņemamām zobu restaurācijām, kā arī kā pagaidu variantu pirms implantu ievietošanas. Zobu protēzes ir finansiāli pieejamākas nekā neizņemamas zobu restaurācijas, kā arī šī ir vienkāršāka protezēšanas metode, jo neprasa invazīvu iejaukšanos mutes dobuma audos.
Zobu kronis
Mākslīgā apvalka kronis ir mākslīgs pārklājums (“cepurīte”), ko lieto, ja zobs zaudējis vairāk nekā 50% kroņa daļas. Zoba kronis atjauno dabīga zoba lielumu, formu, funkciju, kā arī nostiprina un pasargā atlikušos zoba audus. Klīnikā visbiežāk izmantojam metālkeramikas kroņus, cirkonija kroņus un keramikas kroņus.
Zobu tilts
Mākslīgā apvalka tilts ir zobu protezēšana, kad tiek aizvietots viens vai divi (retāk trīs) trūkstoši zobi, ja defekta abās pusēs atrodas balsta zobi.
Venīri
Porcelāna plāksnītes zobiem jeb venīri tiek lietoti, lai uzlabotu priekšzobu estētiku, piemēram, pie zobu pārkrāsošanās, formas uzlabošanai, zobu rindas izlīdzināšanai, zobu stiprināšanai.
Mākslīgā apvalka kronis ir mākslīgs pārklājums (“cepurīte”), ko lieto, ja zobs zaudējis vairāk nekā 50% kroņa daļas. Zoba kronis atjauno dabīga zoba lielumu, formu, funkciju, kā arī nostiprina un pasargā atlikušos zoba audus.
Kroņi tiek izgatavoti no metāla, tiem piemīt metālisks spīdums, kroņi ir ļoti izturīgi, taču estētikas trūkuma dēļ tiek lietoti sānu zobu rajonā.
Iespējams izgatavot arī no zelta.
Plastmasas kroņi tiek lietoti kā ilgstošas lietošanas pagaidu kroņi. Kroņiem ir zoba krāsa, tomēr tie nav izturīgi, tie plaisā, maina krāsu, kā arī nespēj izturēt lielu slodzi. To vidējais kalpošanas ilgums ir divi gadi.
Metālkeramikas kroņiem ir metāla karkass, kas pārklāts ar estētisku keramikas kārtu. Metālkeramikas kroņi ir visbiežāk lietotie mākslīgā apvalka zobu kroņi, jo tiem piemīt augsta izturība, kā arī tie estētiski atgādina dabīga zoba izskatu. Lieto gan priekšzobu, gan sānu zobu rajonā. Izmanto arī tiltveida restaurācijām. Ir iespēja izgatavot zelta-keramikas kroņus.
Cirkonija kroņi tiek datorizēti izfrēzēti no alumīnija vai cirkonija oksīda, tie ir ļoti izturīgi pret slodzi, kā arī tiem piemīt augsta estētika, jo tie ir izgatavoti no balta materiāla. Tiem piemīt zoba dabīgais caurspīdīgums, tāpēc materiālu lieto kā priekšzobu, tā arī sānu zobu rajonā. Ir iespējams izgatavot arī tiltveida restaurācijas.
Kroņi tiek izgatavoti no presētas keramikas, kas ir estētiskākais no materiāliem, jo iespējams iegūt līdzīgu gaismas caurlaidību kā dabīgam zobam. Taču tiem piemīt nedaudz mazāka slodzes izturība, līdz ar to šos kroņus iesaka lietot priekšzobu rajonā.
Mākslīgā apvalka tilts ir zobu protezēšanas veids, kad tiek aizvietots viens vai divi (retāk trīs) trūkstoši zobi, ja defekta abās pusēs atrodas balsta zobi.
Metāla sakausējuma tilts tiek izgatavots no metāla, tam piemīt metālisks spīdums, tas ir ļoti izturīgs. Estētikas trūkuma dēļ lieto sānu zobu rajonā, var kombinēt ar metālkeramikas kroņiem.
Plastmasas tilts tiek lietots kā ilgstošas lietošanas pagaidu tilts. Tas nav slodzes izturīgs.
Metālkeramikas tiltam ir metāla karkass, kas pārklāts ar estētisku keramikas kārtu. Metālkeramikas tilts ir visbiežāk lietotais mākslīgā apvalka zoba tilts, jo tam piemīt augsta izturība, kā arī tas estētiski atgādina dabīga zoba izskatu. Lieto gan priekšzobu, gan sānu zobu rajonā.
Cirkonija tilts tiek datorizēti izfrēzēts no alumīnija vai cirkonija oksīda, tas ir ļoti izturīgs pret slodzi, kā arī tam piemīt augsta estētika, jo tas ir izgatavots no balta materiāla. Tam piemīt zoba dabīgais caurspīdīgums, tāpēc materiālu lieto kā priekšzobu, tā sānu zobu rajonā.
Ja zobs zaudējis lielāko daļu kroņa audu, tam nepieciešams ievietot sakņu inleju. Sakņu inleja tiek ievietota zoba saknē un uz tās tiek cementēts mākslīgā apvalka zoba kronis.
Sakņu inleja tiek izgatavota gan no metāla (ja lieto metālkeramikas kroņus), gan cirkonija (bezmetāla kroņus). Funkcionāli tās neatšķiras, taču atšķirība ir estētiskajā ziņā – lietojot bezmetāla kroņus, metāla inleja var spīdēt cauri.
Porcelāna plāksnītes zobiem jeb venīri tiek lietoti, lai uzlabotu priekšzobu estētiku, piemēram, pie zobu pārkrāsošanās, formas uzlabošanai, zobu rindas izlīdzināšanai, zobu stiprināšanai.
Zobu porcelāna plāksnīšu biezums ir no 0,2 līdz 2mm, līdz ar to no dabīgā zoba nepieciešams noslīpēt vien nedaudz un zobs nezaudē savu funkcionalitāti un stiprumu.
Ja zobi tiek rūpīgi kopti un aizsargāti (piemēram, pret bruksismu), venīru vidējais kalpošanas ilgums ir 10 gadi.
Izņemamas zobu restaurācijas, jeb zobu plates lieto pie zobu zuduma, ja zaudēta daļa zobu kā arī pie pilnīga zobu zuduma. Izņemamās zobu protēzes lieto gadījumos, kad tās nav iespējams aizstāt ar neizņemamām zobu restaurācijām, kā arī kā pagaidu variantu pirms implantu ievietošanas. Zobu protēzes ir finansiāli pieejamākas nekā neizņemamas zobu restaurācijas, kā arī šī ir vienkāršāka protezēšanas metode, jo neprasa invazīvu iejaukšanos mutes dobuma audos.
Metāla bāzes izņemamā protēze tiek lietota gadījumos, kad pacientam saglabājušies balsta zobi, uz kuriem iespējams balstīt zobu protēzi. Protēze balstās uz zoba ar uzgultņiem, pretrotāciju nodrošina metāliskas skavas, kas novietotas gar smaganu. Lai izvairītos no neestētiskiem risinājumiem, protēzes turošos elementus iespējams iestrādāt mākslīgā apvalka zobu kroņos. Metāla bāze ir plāna, kas ļauj pacientam labāk pierast pie restaurācijas, tā ir stabilāka par plastmasas izņemamo protēzi.
Implanti nodrošina pilnīgu protēzes fiksāciju, jo tā tiek balstīta ar speciālu atačmentu sistēmu. Fiksācija ir tik laba, ka protēzi iespējams veidot ar mazākām bāzes robežām, kas atvieglo pierašanu, runāšanu un ēšanu. Implantu fiksāciju lieto gan pie daļēja, gan totāla zobu zuduma. Protēzi ir viegli kopt un lietot, labā fiksācija ievērojami uzlabo pacienta dzīves kvalitāti.
Plastmasas bāzes izņemamā protēze tiek lietota gan gadījumos, kad zaudēts viens zobs, gan arī pilnīga zobu zuduma gadījumā. Plastmasas zobu protēzes iedala:
Parciālās zobu protēzes balstās uz mutes dobuma mīkstajiem audiem, pretrotāciju un turēšanos nodrošina metāliskas skavas gar smaganas malu. Plastmasas protēzes bāze ir biezāka un lielāka nekā metāliskas bāzes protēze, līdz ar to prasa ilgāku pierašanas periodu.
Totālā plastmasas protēze tiek lietota, ja zaudēti pilnīgi visi zobi attiecīgajā žoklī. Pareizi veidota totālā protēze tiek veidota ar maksimālām bāzes robežām, lai maksimāli nodrošinātu bāzes turēšanos. Augšžokļa totālās protēzes turēšanos nodrošina starp aukslējām un protēzi radušais vakuums, apakšžokļa totālās protēzes fiksācija ir vājāka, tāpēc nereti tā jāfiksē ar protēžu līmi. Labākais risinājums, lai iegūtu maksimālu protēžu fiksāciju, ir implantu balstīta izņemamā protēze.
Mūsdienās arvien biežāk dzirdēts termins – bruksisms. Bruksisms jeb zobu griešana ir košļāšanas muskuļu kontrakcijas, kā rezultātā zobi tiek spiesti viens pret otru ar ļoti lielu spēku. Bieži zobu griešana norisinās nakts laikā, taču nereti zobu saspiešana notiek arī dienas laikā koncentrējoties, piemēram, veicot darbības datorā vai pie fiziskas slodzes.
Zobi sāk nodilt, sākotnēji nodilst sakodiena atslēga – acu zobs, pēc tam jau pamazām arī pārējie zobi iegūst nelīdzenu virsmu, līdz izveidojas kopīgs nodilums visā sakodienā – zobi zaudē savu vertikālo augstumu, tie saīsinās.
Lielākoties cilvēki to nejūt un nepamana, jo process noris pamazām, tādējādi gan locītava, gan muskuļi pielāgojas jaunajam zobu augstumam. Nereti, zobārstam apgalvojot, ka pacientam ir bruksisms, tas liekas neticami, bet zobu griešana notiek, cilvēkam esot miegā vai koncentrējoties uz kādu citu nodarbi, tāpēc tā netiek pamanīta.
Tā kā zobu griešanas iemesls ir centrālās nervu sistēmas darbība, medikamenti tās novēršanai vēl nav pieejami. Taču mēs varam novērst tālāku zobu nodilšanu – cilvēkiem, kuri naktīs griež zobus, ik nakti jālieto nakts kape. Tā ir individuāli izgatavota gumijas kape, kas tiek uzlikta apakšžokļa (retāk augšžokļa) zobiem, lai amortizētu zobu saskari savā starpā, līdz ar to tie nesaskaras un nenotiek tālāka nodilšana.
Pēc formas aizpildīšanas mēs ar Jums sazināsimies 1 darba dienas laikā un precizēsim pieraksta laiku.
Mēs ar Jums sazināsimies 1 darba dienas laikā.